Sunday, 12 April 2015

Kobieta w woalce ciąg dalszyNefretete - tłumaczenie jej imienia to piękna, która nadeszła. Niezwykła kobieta, której wizerunek przetrwał do dzisiaj. Popiersie z bardzo długą szyją i mocno zarysowanymi kośćmi policzkowymi mówi nam o tym, że była piękną kobietą. Po prześwietleniu popiersia stwierdzono jednak, że jest otoczony warstwą gipsu czyli wykonane popiersie nie podobało się Nefretete i poleciła retusz. W poprzedniej wersji miało mniej zarysowane kości policzkowe, lekko garbaty nos i małe zmarszczki wokół ust. Myślę, że te małe mankamenty nie odbierały piękna tej niezwykłej kobiecie. Przybycie Nefretete owiane jest tajemnicą tak jak jej zwłoki, które nie zostały odnalezione chociaż  pisano o niezwykłym odkryciu mumii Nefretete. Mumia ta jednak okazała się mężczyzną, który podobny był do Nefretete, ale w tym czasie nie trudno było upodobnić się do wizerunku, który w tamtych czasach wyznaczał kanony piękna. Królowa taki wizerunek przedstawiała-piękna twarz z długą szyją-regularne rysy twarzy o dużych oczach. Smukły kształt ciała o wąskich biodrach i długich nogach-można powiedzieć-współczesna modelka. Egipcjanki włącznie z Nefretete podkreślały oczy czarną kreską lub szarą. Było to nie tylko cecha stosowana dla urody, ale  dla zdrowia. Kosmetyk, którym wykonywano makijaż zawierał substancje chroniące oczy przed bakteriami o które było łatwo podczas wylewów Nilu. Kosmetyk ten zawierał ołów-z jednej strony pomagał z drugiej bardzo szkodził zdrowiu. Do dzisiaj można spotkać się z podobnym o nazwie khol -arabski eyeliner.


Taki khol zakupiłam w zeszłym roku i nie mogłam go używać. Przepiękna czerń i zrobiona tak kreska dosłownie może przetrwać do następnego dnia, ale uczulenie jest nie do wytrzymania-nigdy nie bolały mnie tak oczy jak wtedy. Kreskę robi się patyczkiem na linii wodnej oka. Tak jak pisałam kreska zmywa się bardzo powoli, ale proszek drażni oczy. Nie wiem czy wszystkie, ale moje tak podrażnił , że miałam czerwone białka i przez dwa dni bardzo bolały mnie oczy. Może to kwestia przyzwyczajenia, ale ja wolałam pozbyć się kosmetyku.
Egipcjanki dbały o czystość ciała. Nefretete lubiła kąpiel ze specjalnym olejem. zapach był tak piękny, że recepturę przekazywano sobie z pokolenia na pokolenie. Nie przetrwała do dzisiaj tylko częściowo-nie rosną już wszystkie rośliny.
Egipcjanki używały pomadek do ust-to własnie tam powstała pierwsza. Pomadki stosowały w dwóch kolorach-pomarańczowym i czerwonym. Eleganckie Egipcjanki przechowywały kosmetyki i przyrządy do wykonywania makijażu w specjalnych metalowych pudełeczkach -taka kosmetyczka:)Olejek do kąpieli można kupić, bo jest produkowany, ale to nie jest już taki sam, bo nie ma całej receptury.Piękne popiersie z jednym okiem. Może jedno oko uległo zniszczeniu albo popiersie służyło w celach pokazowych -jak wmontować w takie popiersie gałkę oczną.
Bardzo ciekawa strona z której można dowiedzieć się wielu ciekawostek historycznych o Nefretete
http://ciekawostkihistoryczne.pl
Pozwolę sobie zacytować bardzo niezwykłą opowieść o Nefretete

Najbardziej tajemnicza kobieta, kapłanka, faraon i może nawet istota pozaziemska jaką można poznać w historii naszej planety. Jednak oficjalna historia nie znalazła żadnych dowodów na nietypowość Neferetiti, pewnie nie przypadkowo do dziś jej mumia nie została znaleziona. Jej pochodzenie wciąż zalicza się do tematów spornych pomiędzy dwoma obozami, entuzjastów teorii przybycia z plemion hurydzkich jako księżniczka Taduhepa, oraz większych ignorantów twierdzących, że była zwyczajną córką doradcy dworu o imieniu Aj który po śmierci Tutenchamona zdobył władze żeniąc się (zgodzie z tą teorią) z własną wnuczką, małżeństwo jednak nie trwał długo bo wnuczka została skazana na śmierć przez dziadka/męża. Jaka jest prawda? Kim Neferetiti była? Obejrzyjmy najpierw zdjęcia.


Powiększ (rzeczywiste wymiary: 500 x 599)Obrazek


Nefertiti po prawej. Na tym malowidle ściennym widać różnicę kształtu jej czaszki od kształtu zwykłego człowieka (po lewej). Istnieje możliwość, że to tylko czapka, no to spójrzmy dalej.Obrazek

Powiększ (rzeczywiste wymiary: 636 x 599)Obrazek
Oto Neferetiti wraz z Echnatonem w charakterystycznych dla władców Egiptu czapkach, jednak najistotniejsze może być na pierwszy rzut oka pominięte, proszę spojrzeć na trzy widoczne córki. One faraonami nie są, a posiadają ten nietypowy wydłużony kształt głów, jakby miały czapki. Wszystkie trzy. Cóż, można się czepiać że jednak mają coś na głowach, choć taka moda nigdy nie istniała.

Powiększ (rzeczywiste wymiary: 800 x 582)Obrazek

Duże, wyraźne, kolorowe, pozbawiające wszelkich wątpliwości malowidło ścienne przedstawiające Neferneferuaton-Taszerit i Neferneferure, czyli czwartą i piątą z sześciu córek Echnatona i Neferetiti.

Jak widać Neferetiti oraz zrodzone przez nią córki posiadają zdecydowanie inny kształt czaszki niż u przeciętnego człowieka. Kolejną ważną rzeczą jest samo imię, ponieważ tłumaczenie Neferetiti Obrazek oznacza: Piękna, która nadchodzi/nadeszła. Bezpośrednio wskazuje na pojawienie się w Egipcie, przybycie z jakiegoś innego miejsca. Tutaj nasuwa się pytanie: Czy zwykła przyjezdna mogłaby nagle zostać najwyższą kapłanką, żoną i współregentem faraona? Nie, szczególnie jeśli była jakąś księżniczką barbarzyńskiego ludu. Inaczej ma się sprawa w przypadku przybycia z gwiazd. Lub w jakiś niezwykły sposób, na przykład statkiem latającym. Pisarz Jan van Helsing w swojej książce pod zabawnym tytułem "Ręce przecz od tej książki" przedstawił jeszcze jedną opcję. W swoich podróżach i cennych znajomościach odkrył, że istnieją podziemne groty, głębokie jaskinie w górach gdzie przebywają różne istoty w stanie samadhi. W Tybecie dostęp do nich posiadają wybrani mnisi, jeden z nich zdradził, że są tam również tacy z "wydłużoną do tyłu czaszką". To daje do myślenia. Pisarz tłumaczył cel ich obecność jako bank genów na wypadek jakiegoś kataklizmu lubi  podtrzymywanie oraz podnoszenie wibracji planety. Być może Nefertiti przedstawicielka jakiejś prastarej cywilizacji ziemskiej postanowiła uwolnić swoje geny w Egipcie. Przybyła jakby z innego świata.

Neferetiti jako żona najwidoczniej była wspaniała. Ze źródeł historycznych wiadomo, że Echnatona i Neferetiti spędzali ze sobą niemal każdą chwilę. Echnaton, choć do Mickiewicza mu brakowało, pisywał wiersze miłosne w których rozpływał się nad zaletami małżonki.


Cytuj:
Księżniczka dziedziczka, Ogrom Uprzejmości

Pani Szczęścia

Której głos jak dwa piórka

Raduje każde ucho

Serce Króla kojąca w domu

zadowolona z każdego jego słowa

Wielka, ukochana małżonka królewska

Pani dwóch krain, Neferferuaton Nefretete

Niech żyje na wieki


Wiedza historyczna wskazuje na jeszcze jeden fakt. Szczęście małżeńskie zniszczyły sprawy religijno-polityczne. W późnych latach nastąpiła separacja, najprawdopodobniej spowodowana przywróceniem przez Neferetiti kultu Amona, podczas gdy Echnaton pozostał przy Atonie. Świadczą o tym choćby zniszczone wizerunki i zatarte na ścianach imiona Echnatona, podczas gdy dowody istnienia Neferetiti pozostały nienaruszone.
Czas dobrych relacji najprawdopodobniej nie marnowała jedynie na dbanie o męża, miała przemożny wpływ na wszelkie jego decyzję jako faraona. Nosiła insygnia władzy faraonów, była uwieczniana w pozycjach zwycięskich, poniżających wrogów Egiptu co było ściśle zarezerwowane dla faraonów. Była traktowana na równi z Echnatonem, historycy dodają, że sprawowała władzę jako współregent, a na ten urząd przyjęła imię Neferneferuaton.

Obraz Nefretete przetrwał do dzisiaj i nadal fascynuje. Pozaziemska czy zwykła kobieta do której upodobniła się 49 letnia Brytyjka Nileen Namita z Brighton wydając 223 tysiące euro na operacje plastyczne nosa-8, oczu-5, szczęki-3, ust-2 i 20 zabiegów korekcyjnych.
Postanowiła wykonać taką operację, ponieważ jak twierdziła widywała w snach Nefretete i z nią zaczęła się utożsamiać. Twierdzi też, że dzięki tym operacją jest niezwykła i ponadczasowa, bo trudno określić czy ma 25, czy 50 lat.


Ciekawostka z biżuterii- z czasów mojej młodości bardzo modne były wisiorki i pierścionki z Nefretete


.5 comments:

 1. Ciekawy post ! Swietnie to opisalas Jolu. Nie wiedzialam, ze Nefretete oznacza piekna nadeszla. Mam jedna przywieszke, ktora kiedys chetnie nosilam i zupelnie i niej zapomnialam. Dziekuje Ci za przypomnienie :)

  Pozdrawiam Cie Jolu serdecznie i milego tygodnia Ci zycze:)

  ReplyDelete
 2. Ciekawe - uwielbiam historię starożytnego Egiptu :)

  ReplyDelete
 3. Czyli retusz, to nie takie nowe zjawisko...;) I coś mi się wydaje, że Nefretete nie byłaby zadowolona z wyglądu swego sobowtóra;)

  ReplyDelete
 4. Pamiętam te wisiorki :) ... :(

  ReplyDelete
 5. Wiele salonów SPA nosi w nazwie jej imię.:)
  I nie ma co ukrywać, że pomimo wielu odkryć, nadal jest kobietą - zagadką.
  Natomiast jej sobowtór, to oszpecona kobieta, która powinna poważnie się zastanowić nad kolejną operacją.
  Pozdrawiam serdecznie.:)

  ReplyDelete