Saturday, 7 December 2019

Czas przed świętami

Święta tuż, tuż i każdy żyje tą bajeczna atmosfera. W tym roku nie ubieram choinki. Przyozdobię pokój lampkami i kupię gwiazdy betlejemskie. Obok mnie jest bardzo fajna kwiaciarnia i były czerwone gałęzie. Postawiłam w wazonie i ciekawie wyglądają, do tego dołożę jakieś ozdoby, może dzisiaj pojadę do centrum i kupię pasujące. Niekoniecznie musi być choinka. Rozpowszechniła się od dziewiętnastego wieku. Mnie bardzo podobały się zwyczaje dawnej wsi polskiej. Słomiane pająki wieszane nad stołem, kwiaty robione z bibułki i doczepiane do obrazów. Białe bibułkowe firanki, misterne wycinane i zawieszane w oknach. Piękny zwyczaj snopka z żyta, który gospodarz przynosił przed wieczerzą i stawiał w kącie. Nazywany był trzech króli i do tego czasu stal. Brakuje mi nastroju, który dyktowało serce. Pewnej tajemnicy i życzliwości. Obecnie niby jest tradycja, wszystko jest prawie idealne, ale moim zdaniem czegoś brakuje, coś zostało utracone. Nie wiem jak to ująć, ale ta nasza doskonałość zabiła baśń, urok tajemnicy wiarę w coś, co chociaż wiedzieliśmy, że nie istnieje, to jednak to przyjmowaliśmy. Dwa wymiary obok siebie, realny i baśniowy biegną równolegle. Czasami się krzyżują. Czas świat powinien dać szanse baśni.
5 comments:

 1. Niby jest tradycja, wszystko prawie idealne.........ale nastrój, tajemnica i wzajemna życzliwość została zduszona przez komercję przede wszystkim. Z wiekiem my też inaczej to wszystko odbieramy, tłamsimy dziecko w sobie, nie pozwalamy cieszyć się drobiazgami......no przecież trzeba wszystko dopracować, porządki, zakupy, wypieki, prezenty........itede, itepe.........

  ReplyDelete
  Replies
  1. Wlaśnie tak jak napisałaś, mam nadzieję, że może kiedyś to się zmieni i dobrze, że są ludzie, którzy podobnie myślą, serdeczne uściski.

   Delete
 2. Pięknie napisane:))stare zwyczaje zanikają niestety:)))ja z moimi dziećmi próbuję odtwarzać niektóre np robienie podłaźniczki wieszanie starych ozdób i kilka innych:))))Pozdrawiam serdecznie i miłej niedzieli życzę:))

  ReplyDelete
  Replies
  1. Reniu to super, to jest piękne. Z twoim wyczuciem piękna to musi być wspaniałe, buziaki.

   Delete
 3. Masz świetny pomysł. Ja również czekam z niecierpliwością na święta :) *

  ReplyDelete