Tuesday, 31 March 2015

Kobieta w woalce,,Pan sprawił, że mężczyzna pogrążył się w głębokim śnie, i gdy spał wyjął jedno z jego żeber, a miejsce to zapełnił ciałem. Po czym Pan Bóg z żebra, które wyjął z mężczyzny, zbudował niewiastę. A gdy ją przyprowadził do mężczyzny,mężczyzna powiedział:
«Ta dopiero jest kością z moich kości i ciałem z mego ciała!
Ta będzie się zwała niewiastą, bo ta z mężczyzny została wzięta,,Jestem tą co ma w sobie i niebo i piekło. Łagodność poranku i gwałtowność wiatru,gdy na skrzydłach chcę wzlecieć wysoko, dotknąć promienia. Nocą cichą z lampkami z gwiazd utkanymi. Jestem tym co przynosi jesień. Zapachem pól i łąki wiosną. Ciepłem zimą i smakiem wielu lat,które otaczają gniazdo,w którym rozwija się początek i koniec wszystkiego. Zwykłym kawałkiem chleba i niedzielną godziną ustrojoną cierpliwością i sercem kobiety-mój wiersz:)

A że pan Bóg ją stworzył, a szatan opętał,
jest więc odtąd na wieki i grzeszna i święta,
Zdradliwa i wierna i dobra i zła,
I rozkosz i rozpacz, i uśmiech i łza...
I anioł i demon, i upiór i cud,
I szczyt nad chmurami, i przepaść bez dna.
Początek i koniec...(Julian Tuwim)

O kobietach pisano nieraz i są bohaterkami wielu powieści, wierszy , piosenek...

,,Kobieto! puchu marny! Ty wietrzna istoto,, -Mickiewicz
Psychologiczne studium miłości i cierpienia.
Mickiewicz poznał Marylę Wereszczakównę
i jak pamiętamy była to miłość nieszczęśliwa.

Bardzo ciekawie uwiecznia wizerunki kobiet Mihaela Naroc, która zrezygnowała z pracy, żeby zrealizować swój pomysł, stworzyć atlas najpiękniejszych kobiet świata. Jeździ po świecie i fotografuje, a pomagają jej w tym opinie ludzi...portale społecznościowe.
Podaję link, gdzie można obejrzeć te kobiety, które zostały już przez nią skatalogowane:)

http://www.msn.com/pl-pl/podroze/news/kanony-pi%C4%99kna-z-ca%C5%82ego-%C5%9Bwiata/ss-AAa2osV

a jeśli się nie otworzy to wystarczy napisać jej imię i nazwisko i Kanony piękna z całego świata.

Tak wiele było wspaniałych kobiet, które słynęły z urody, inteligencji, wrażliwości, sprytu ...bezwzględności i czasami okrucieństwa. Mój katalog rozpocznę od Heleny trojańskiej, bo nikt nie ma wątpliwości, że musiała być niezwykłą i bardzo piękną kobietą,jeśli przez nią rozpoczęła się wojna. Jak mogła wyglądać-może tak, chociaż nigdy nie będziemy mogli poznać jej prawdziwego wizerunku, bo nie było wtedy aparatów fotograficznych.

Ten portret znalazłam w internecie i bardzo mi się spodobał, a autorem jest by_xzebediahx-d7sxivl
,,Czy Helena Trojańska żyła naprawdę? A jeśli tak, to jak wyglądała i kim była – uległą żoną, potężną władczynią, czy może kapłanką, albo boginią…? zastanawia się Anna Piotrowska w styczniowym numerze „Wiedzy i  życia”.„Kobieta, której uroda stała się przyczyną wojny trojańskiej, istniała naprawdę. Niewykluczone, że była wszechpotężną kapłanką. Ponad 1200 lat temu władała Spartą” Według legend była pięknością już w dzieciństwie. Jej uroda oszałamiała współczesnych, a w zastępie jej wielbicieli znajdziemy min.: Tezeusza, późniejszego męża – Menelaosa oraz oczywiście pięknego Parysa. I to właśnie płomienny afekt tego ostatniego miał, według legendy, doprowadzić do wojny trojańskiej. Tyle mity.
Natomiast fakty mówią, że „jej pierwowzorem jedna z prawdziwych władczyń Sparty”, żyjąca ok. 1250 roku p.n.e. „była to dysponująca ogromnym autorytetem władczyni (…) kobieta błogosławiona przez bogów, obdarzana szacunkiem, tak silna, że zdawała się boginią. Śmiertelniczka, która przez wieki stała się słynniejsza, niż była za życia.” Jest możliwe, że rzeczywiście była niezwykle urodziwa. „Być może miała na przykład niebieskie oczy i rude włosy, co dla ciemnowłosych, smagłych Greków epoki mykeńskiej mogło być synonimem egzotycznego piękna”.
Inna hipoteza mówi natomiast, że pierwowzórem Pięknej Heleny, mogła być jedna z czczonych przez tuziemców boginek, którą królowa Leda tylko wychowywała, a prawdziwą, zgwałconą przez Zeusa matką, była bogini Nemezis.
Którykolwiek z tropów byłby tym właściwym, Helenę Trojańską i tak wszyscy zapamiętają taką, jaka opisał ją Homer,,
I.J
Piękna i mądra...albo wyróżniała się jak napisał autor artykułu, który znalazłam w internecie. Często podoba nam się to czego nie mamy. Jeśli mamy kręcone włosy to chcemy mieć proste..ale to już znamy. Zastanawiam się czy była szczęśliwa. Tak duża uroda może być radością i przekleństwem. Osoby bardzo wyróżniające się nie zawsze były szczęśliwe-przykład  Marilyn Monroe.

Już widzę te wlepione oczy jeleni, gdy ruda łania na horyzoncie i gdzie tu uciec Helenko kochana, gdy trą łby o to czy taka dama, a może władczyni i kapłanka spojrzy przychylniej na tego kto pozostanie i cała ty jego. bo chociaż jak podejrzewamy, że  siłę i urodę miałaś, ale cóż z tego jeśli na polu bitwy karta przetargową byłaś  i tak po równej połowie, albo na części lub dla tego całość co ocali siebie i ciebie swój łup zabierze. a więc dziękuję za takie boje i dobrze, że jestem niewiastą ani ciemną ani jasną, bo światła mam i tego i tego po równo, wiec w gruncie rzeczy dla tego co dostrzeże te zalety zapisane w szarości.     

Inspiracją paru artystów była Helena między innymi smakowych, bo powstał słynny i bardzo smaczny deser na bazie gotowanych gruszek i lodów waniliowych i kandyzowanych fiołków.
Jacquesa Offenbacha zainspirowała do stworzenia operetki, której premiera miała miejsce w 1864 roku.

Bertrand Duchaufour stworzył perfumy w 2011 roku o nazwie Le Belle Helene w skład tych perfum wchodzą- gruszka, aldehydy, mandarynka, cytryna, róża, osmanthus, ylang ylang, głóg, mirabelka, irys, mirra, mech dębowy, wetiwer, drewno cedrowe, paczula, ambra, piżmo, lukrecja
tego, co wiem to są mało trwałe perfumy o wysokiej cenie, bo koło 1300 zł.
Dzisiaj udałam się do paru londyńskich perfumerii, żeby ocenić zapach, ale w rejonie gdzie ja mieszkam nie mieli i nawet nie znali tej nazwy więc czeka mnie przejażdżka do centrum Londynu, bo chciałabym przetestować ten zapach.

Przy okazji inności-chciałabym umieścić zdjęcie rosyjskiej modelki- Natsya Kumarova, która urodziła się jako albinoska i pomimo tego potrafi zrealizować swoje marzenia i myślę, że dobrze jej to wychodzi, bo moim zdaniem zalicza się do bardzo pięknych kobiet.


Z mitologii i nie realnie to trzeba wymień Panią Wenus-Afrodytę )
Nie było jej, a jednak robiła i robi na nas wrażenie i emanuje perłowym światłem-Wenus zawsze będzie naszą kobiecą planetą:)

Narodziny Wenus

Zerknięcie na modę-

hmmm no nie wiem, czy to chomikowanie jest chorobą ) jednak się nie zgadzam, gdyby tak zostawić  szarfę w domu to można śmiało zlać się z tłumem.

kostium Heleny
współczesna sukieneczka

2 comments:

  1. Ciekawe portrety kobiet nam dzis przedstawilas, Jolu. Wyszstkie ciekawe, a rosyjaska modelka przesliczna!

    Pozdrawiam serdecznie:)

    ReplyDelete
  2. Ciekawe :) Z przyjemnością przeczytałam :)

    ReplyDelete