Tuesday, 10 March 2015

Pyza na polskich dróżkach

Nie wiem, czy pamiętacie książkę dla dzieci Hanny Januszewskiej- bohaterką była rezolutna Pyza, która przezywa różne przygody wędrując po Polsce. W taki sposób dzieci poznawały nasz kraj. Pyza ubrana była w łowicką spódniczkę tytuł książki-Pyza na polskich dróżkach.Wiosna, zieleń wśród pól
otwieram okno
ach
słońce ogrzało drewniany płot
na którym gliniany dzban
i kogut melodie wygrywa

a przy białym domku, bo musi być biały
malwy suknie odziały
patrzą na mnie spod różu i czerwieni

kot Baltazar leniwie się wygrzewa
zielone liście drzew i ptaki co wiją gniazda
ach
zapach łąk tych za miedzą
i jeszcze bocian co gniazdo ma na dachu

a gdy lato z wiosną się spotka to wianki
z nurtem popłyną
przy blasku ogniska tego od Światowida
jestem słowianką
jestem Polką
:)

Bardzo podobają mi się stroje ludowe, Wzory- te kolory ach. Spoglądając na elementy strojów ludowych w stylizacjach innych narodów dochodzę do wniosku, że u nas ludowe wzory mało są wykorzystywane. Wprawdzie ostatnio trochę się pojawiło, ale takich stylizacje trudno zobaczyć.
Polskie wzornictwo ludowe jest bardzo bogate i szkoda, że tak rzadko z niego czerpiemy. Prawdziwa skarbnica kolorów i ciekawej biżuterii. Tak znane są baletki, a przecież nasz kierpce są ładniejsze i też bardzo wygodne. Wystarczyłoby tylko zrobić je w różnych kolorach Kiedyś zapytałam młodą Polkę, która pracowała razem ze mną. Chodziłabyś w kierpcach, gdyby były kolorowe albo w ubraniach z naszymi motywami. odpowiedziała-niespytałam, dlaczego nie? Nie umiała odpowiedzieć. Na końcu powiedziała, że ubiera tylko modne stroje. Myślę, że jest to nasza winna, bo nie zaszczepiliśmy w młodym pokoleniu szacunku to naszych narodowych strojów. Wiedzą, że są i tylko tyle. Obserwując inne narody widzę jak pielęgnują nawet drobne elementy strojów ludowych i młode pokolenie bardzo chętnie chodzi w ludowych strojach.

Ciekawe jest to, że najwięcej punktów dostałam za skarpety z owczej wełny, a to przecież nasze góralskie skarpety:)

Bardzo podoba mi się ta stylizacja. To akurat stylizacja rosyjskiego stroju ludowego.
Podziwiam stylizacje Uljanay Siergiejenko. Tworzy swoje stroje w oparciu o rosyjskie stroje ludowe. A to zdjęcia stylizacji , które udało mi się poszukać w internecie z elementami polskich strojów ludowych.
,


4 comments:

 1. Fajny post...ciekawo i ludowo)Pozdrawiam serdecznie

  ReplyDelete
 2. Pamiętam Pyzę!!! Bajkę w telewizji także:)))
  Ostatnio wróciła chyba moda na elementy z ludowych strojów. Coraz więcej ich się pojawia.
  Ja się bardzo z tego cieszę, bo piękną mamy historię:))

  ReplyDelete
 3. No, przepiękne! Od niektórych kopara opada. Zwłaszcza podoba mi się ten jasny sukienkopłaszcz... Coś przewsanialecudownego <3 <3 <3

  ReplyDelete