Wednesday, 19 April 2017

Parę pomysłów

Kobiety ze starych pocztówek
Powstanie nowy dział poświęcony dawnym pięknościom przedstawianych na starych pocztówkach. Zbieram stare pocztówki i nieraz mam możliwość kupna z dawnymi gwiazdami. Jest to modowo ciekawe, bo można nacieszyć oczy pięknymi starymi stylizacjami, sposobem czesania włosów i na takiej pocztówce zapisanych jest wiele szczegółów z minionych czasów. Jest jeszcze jeden powód mojego zbieractwa takich pocztówek, prawo do zdjęcia. To prawda, że podając źródło udostępnienia zdjęcia, niby jesteśmy w prawie, ale nie jest to do końca takie oczywiste, bo z książką nie ma problemu piszemy, że to cytat i podajemy autora i już jest wszystko w porządku. Ze zdjęciami nie jest tak dokońca. Właściwie mając zdjęcia nieswoje i podając źródło powinniśmy mieć zgodę autora. Chcąc pokazywać zdjęcia dawnych stylizacji zainteresowałam się starymi żurnalami i starymi pocztówkami. Nie są tanie, ale kupując je nabywam prawa do nich,bo tych starych firm już nie ma:) Dzięki temu mogę pokazać jak wyglądał kobiecy świat minionych lat. Pokazywać będę też stylizacje ze starych żurnali, dawne kosmetyki, stare przepisy kulinarne oraz dawny wystrój wnętrz.

Kolekcję rozpoczyna aktorka z 1903 roku Miss Kitty Mason. Suknia w kolorze bladego wrzosu przybrana gronostajami. Futro z gronostaja było wyznacznikiem bogactwa i znaczenia. Gronostaj to małe zwierzątko- łasica. Kiedyś wykończenia uniwersyteckich tog były z prawdziwych, a obecnie są ze sztucznych futer. W todze z kołnierzem z gronostajów może wystąpić: rektor, prorektor, dziekan, prodziekan, profesorowie habilitowani. Ozdoby gronostajowe w tamtych czasach były naturalne. Tiul z ozdobami z naturalnego futra, czyli nowoczesne połączenie, które okazuje się nie jest takie nowe bo już w 1903 roku w stylizacjach stosowano cienkie , przezroczyste materiały i ciężkie futrzane ozdoby. Buty na małym obcasie zapinane na pasek i obszerny kapelusz. Ta pocztówka mnie zachwyciła i jest w mojej kolekcji.

                                                                                 

9 comments:

 1. Bardzo lubię oglądać takie stare fotografie - tamten styl coś w sobie miał :)

  ReplyDelete
 2. Tak i bardzo się cieszę z Twoich odwiedzin:) Będę dzielić się różnymi starymi obrazami z dawnych lat:) Tu mogę to mieć -Anglia ma wiele takich pamiątek i ceny są do przyjęcia:)buziole.

  ReplyDelete
 3. Uwielbiam stare fotografie, przenoszą w czasie. Dobry pomysł! :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Miło mi i też tak traktuję retro zdjęcia to czas zatrzymany;), do którego możba na nowo wejść,buziole:)

   Delete
 4. Ale super pomysł :)) WIesz, że całkiem niedawno taki starszy znajomy, sportowiec i klient sprzed lat, zawitał do mnie znienacka z teczką, w której są archiwalne numery Przyjaciółki z roku 1939!!! Okazało się, że jest fanem mojego bloga i uznał, że może mi się to przydać :)) Muszę je na spokojnie przejrzeć i pomyśleć jaki z tego zrobić użytek :)) Buziaki Kochana <3

  ReplyDelete
  Replies
  1. This comment has been removed by the author.

   Delete
 5. Dziękuję Olciu i czekam na twój pomysł ze starymi ,, Przyjaciółkami,, to będzie bardzo ciekawe,buziole.

  ReplyDelete
 6. Bardzo fajny pomysł:))uwielbiam stare pocztówki:)))Pozdrawiam serdecznie:))

  ReplyDelete
 7. Super pomysł - świetne zdjęcie i notka. Margot :)

  ReplyDelete